Статия на Биляна Тончева, ЕКО ГЛОУБ ООД, член на БАКЕП в Капитал на тема: Грантове до 150 000 лв. тръгват към семейните фирми
Мярката цели да насърчи инвестициите в производствения капацитет и оптимизирането на бизнес процесите.
Около 25% от активните микро-, малки и средни предприятия у нас се самоопределят като фамилен бизнес.
Кандидатите трябва да са регистрирани преди края на 2021 г. микро- и малки предприятия, които имат поне 1 зает за 2023 година.
Процедурата "Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите" е в рамките на програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", която се администрира от Министерството на иновациите и растежа. Схемата цели да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет и оптимизиране на бизнес процесите в таргетираните предприятия и по този начин да допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие. По данни на Националния статистически институт (НСИ) около 25% от всички активни микро-, малки и средни предприятия (МСП) в страната се самоопределят като фамилен бизнес.
-
Предпоследно: мярката за семейните фирми за 117 млн. лв. ще бъде обявена до края на април
-
Нова машина, оборудване или софтуер - 117 млн. лв. тръгват към малките фирми
Към приоритетните сектори на икономиката се отнасят и творческите индустрии. Те се основават на връзката между творчеството, уменията и таланта, от една страна, и от друга, на иновациите и предприемаческата инициатива. Като друг специфичен вид предприемачество в НСМСП 2021 - 2027 г. е посочен и секторът на занаятите, който се отличава с дългогодишни традиции в България. Занаятите са признати като форма на нематериалното културно наследство в ЕС, което е необходимо да бъде насърчавано и съхранявано.
Разглежданата процедура за финансиране е в отговор на сериозните трудности, породени от свиването на пазарите и повишаването на цените на основните суровини в периода след кризата COVID-19, които семейните предприятия и тези от сектора на творческите индустрии и занаятите предвид по-малкия им мащаб продължават да изпитват.
Кой колко ще получи
Предвидена е безвъзмездна помощ от 15 000 до 150 000 лв за бенефициент при интензитет до 75% за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и до 85% за предприятия с дейност по Закона за занаятите. Допустими кандидати са регистрирани по Търговския закон преди 31.12.2021 г. микро- (под 10 души) и малки (под 50 души) предприятия, които имат поне 1 заето лице за 2023 г. Тези предприятия трябва да отговарят на поне едно от следните три условия. Те трябва да са семейно предприятие за 2023 г., включително към датата на подаване на проекта, като това означава собственик/ците да са в роднинска връзка (и по сватовство) или с управляващ, или с назначен на трудов договор в същото предприятие.
Без изискването за семейност е допустимо да кандидатстват и предприятия от творческите индустрия като печатарска и издателска дейност; производство и разпространение на филми, телевизионни и радио-предавания; архитектурни дейности; рекламни, фотографски, преводачески дейности; дейност на библиотеки, архиви и музеи. И на трето място, също без изискването за семейност, е допустимо и кандидатът да осъществява дейност по Закона за занаятите.
Недопустими кандидати
Не са допустими кандидати с основна дейност по КИД 2008 в Раздел 10 "Производство на хранителни продукти", Раздел 11 "Производство на напитки", Сектор G "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети (допустим е само КИД 45.20 "Ремонт на автомобили), Сектор К "Финансови и застрахователни дейности", а също и Раздел 92 "Организиране на хазартни игри".
С отпуснатите средства кандидатите ще могат да придобият ДМА и ДНА за производствения си процес, да създадат нов онлайн магазин и да закупят системи ИКТ системи за управленски, производствени и логистични процеси.
Процедура "Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите" е отворена за кандидатстване до 16.09.2024 г. и проектите са с максимална продължителност 12 месеца.
Източник: КАПИТАЛ