Статия на Биляна Тончева, ЕКО ГЛОУБ ООД, член на БАКЕП в списание "БИЗНЕС ГЛОБАЛ“ на тема: Възможностите за еврофинансиране ’2023
2023 година е ключова за бизнеса, когато говорим за достъп до европейски средства. От една страна, след дълго забавяне предстои да бъдат обявени първите процедури от новия програмен период за страната (2021 – 2027 г.). А от друга, ще продължи и финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В резултат на това се очакват множество възможности за реализиране на проекти, които ще увеличат значително конкурентоспособността на родните фирми.
Процедури по Плана за възстановяване и устойчивост
През тази година е отворена за кандидатстване третата процедура за бизнеса по Плана за възстановяване и устойчивост „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия”, с бюджет 200 млн. лв. Срокът за кандидатстване по нея е три месеца. Процедурата е насочена към микро-, малки и средни предприятия, а също и малки дружества със средна пазарна капитализация с до 499 служители и дружества със средна пазарна капитализация с до 3000 служители. По нея бизнесите ще могат да изграждат нови фотоволтаични инсталации до 1 MW за производство на енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия. Батериите следва да са с общ минимален капацитет, който да позволява съхранение с продължителност от поне 1 час за 100% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система. Пределната цена, която ще бъде допустима по процедурата за изграждане на фотоволтаична система, е в размер до 3000 лева без ДДС за всеки 1 kW инсталирана мощност на фотоволтаична система в комбинация с батерии. Размерът на безвъзмездно финансиране е от 75 000 лв. до 1 000 000 лв. на проект, а интензитетът на това финансиране (безвъзмездната подкрепа като процент от стойността на целия проект, бел.ред.) е в зависимост от категорията на предприятието и мястото на изпълнение на инвестицията и е от 35 до 50%.
В началото на февруари отвори за кандидатстване процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, с бюджет 235 млн. лв. По тази процедура фирмите могат да санират своите сгради и да поставят фотоволтаици. Могат да бъдат подменени под, стени, таван, дограма, изолация и следните системи: отопление, вентилация, климатизация, осветление. За да се кандидатства, предварително трябва да бъде изготвено енергийно обследване, като следва да се има предвид, че класирането ще се извършва единствено и само въз основа на посоченото в енергийното обследване, средствата за което се възстановяват след одобрение на проекта. Процедурата ще бъде отворена до 15 юни 2023 г. и сега е моментът да се сключат договори за енергийно обследване, тъй като изготвянето му може да отнеме един-два месеца. Процедурата е насочена към микро-, малки, средни и големи предприятия, които имат минимум четири приключени финансови години (2019, 2020, 2021 и 2022 г.) и отговарят на определени изисквания за реализирани нетни приходи от продажби за 2022 г. Фирмите могат да получат от 100 000 лв. до 1 500 000 лв. максимален размер на безвъзмездно финансиране в зависимост от категорията на предприятието. За микропредприятие таванът на помощта е до 100 000 лв., за малко предприятие – до 300 000 лв., за средно предприятие е до 500 000 лв. и за голямо предприятие – до 1 500 000 лв. Минималната стойност на безвъзмездното финансиране за микро- и малки предприятия е 35 000 лв., а за средни и големи – 100 000 лв.
В момента е обявена за обществено обсъждане четвъртата процедура по Плана за възстановяване и устойчивост „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията“ по линия на Министерството на иновациите и растежа, с бюджет 180 млн. лв. Тя е пряко насочена към насърчаване на инвестициите в кръгови решения за намаляване на ресурсния отпечатък чрез прилагане на технологии за рециклиране и повторна употреба на отпадъци, увеличаване използването на ресурси на биологична основа, ограничаване употребата на пластмасови изделия за еднократна употреба, създаването на стойност въз основа на кръгови модели за производство и потребление. Очакваният ефект чрез подкрепата по процедурата е предприятията от сектор „Преработваща промишленост“ да трансформират производствените си процеси чрез преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност. Минималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране, което могат да получат фирмите, е 70 000 лв., а максималният размер е в зависимост от категорията на предприятието кандидат: за микропредприятие е до 350 000 лв., за малко предприятие – до 550 000 лв., за средно предприятие – до 750 000 лв., и за голямо предприятие – до 1 000 000 лв. По тази програма фирмите могат да си закупят машини, съоръжения и оборудване, както и специализиран софтуер за производствения процес, които да са пряко свързани и необходими за въвеждането на кръговите модели в предприятията. Големите предприятия задължително трябва да поддържат инвестицията в региона получател най-малко пет години, а микро-, малките или средните предприятия – три години след окончателното плащане.
Програма
„Конкурентоспособност“
През април се очаква да стартира първата процедура по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ – „Разработване на иновации в МСП“, с бюджет 127 млн. лв. Тя ще е в подкрепа на развойната дейност и разработването на иновации. Тук ще са допустими и предприятия с по-малко от три години история, вкл. новорегистрирани. Ще могат да кандидатстват компании от различни икономически сектори, но проектите им трябва да са в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация: „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“. Безвъзмездната финансова помощ ще е от 50 000 до 500 000 лв., а интензитетът – до 60 процента.
Също през април се очаква да стартира и втората процедура по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ – „Внедряване на иновации за МСП“, с бюджет 293 млн. лв., като част от новите решения може да са разработени от самите предприятия специално за нуждите на производството им, а други – да бъдат заимствани и пригодени. Безвъзмездната финансова помощ ще е от 50 000 до 800 000 лв., с интензитет на безвъзмездното финансиране от 45%.
В последните месеци на 2023 г. се очаква да бъде отворена още една процедура по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ – „Подобряване на производствения капацитет на МСП, семейни фирми, компании от творческите индустрии и занаятите“ с бюджет 117,5 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ ще е до 150 000 лв., с интензитет на безвъзмездното финансиране от 50%. Тези компании ще могат да закупуват модерни машини, съоръжения и софтуер, така че да започнат да произвеждат повече и по-качествени продукти и да станат по-конкурентни на пазара.
Освен по нея фирмите ще могат да кандидатстват и по процедура „Ваучерна схема за МСП за повече наука в бизнеса“, с бюджет 49 млн. лв.
Програма „Развитие
През април се очаква да стартира и процедура „Адаптирана работна среда“ по програма „Развитие на човешките ресурси“ с бюджет 100 млн. лв. По нея може да се кандидатства за разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията; изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места; обучение на лицата от целевата група, насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд. Безвъзмездната финансова помощ ще е от 50 000 лв. до 391 166 лв., като интензитетът на безвъзмездното финансиране ще е 100% за микро-, малки и средни предприятия и 80% за големи предприятия.
Източник: списание BGlobal