Статия на Деница Николова, ИЮ Консулт ЕООД, член на БАКЕП в Капитал на тема: Финансиране за обучения на служители по програмата за развитие на човешките ресурси
Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" отвори нова възможност за работодателите – процедура "Умения" финансира обучения на служители. По схемата могат да кандидатстват физически или юридически лица, които извършват стопанска дейност независимо от собствеността, правната и организационната си форма. Кандидатът може да участва самостоятелно или в партньорство.
Процедурата е насочена към повишаване квалификацията на работната сила, насърчавайки професионалното и кариерно развитие, едновременно с което се стимулира участието в различни форми на заетост и учене през целия живот.
Каква финансова помощ се предлага на фирмите?
Допустимо е участието на микро-, малки, средни и големи предприятия. Категорията на организацията определя и дела на съфинансиране от страна на участника. При малки и микропредприятия процедурата покрива 70% от общата стойност на допустимите разходи по проекта, за средните - 60%, а при големите фирми - 50%". Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един кандидат е 15 хил. лв., а максималният - 3 911 660 лв.
В обучения ще могат да се включат както заети, така и безработни и неактивни лица. Програмата изисква минимум 50% от всички неактивни или безработни лица, завършили успешно предвидените по проекта обучения, да бъдат включени в несубсидирана заетост при работодателя бенефициент по проекта.
Кои дейности се финансират?
По процедурата подкрепа ще получат следните дейности:
- Специфични обучения за конкретното работно място или работен процес. Това са обучения, които са приложими главно за настоящата или бъдещата длъжност на работника в предприятието и са извън обхвата на общото професионално образование;
- Предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация;
- Обучение за придобиване на ключови компетентности;
- Включване безработни и/или неактивни лица в несубсидирана заетост при работодател, след успешно завършване на обучението, като поне 50% от успешно завършилите обучение безработни лица ще трябва да бъде осигурена несубсидирана заетост, като дружествата ще покриват сумите за осигуровки;
- Предоставяне на възможност за гъвкави форми на заетост - работа на непълно работно време, ротация на работното място, плаващо работно време, насърчаване на дистанционната работа и др., за заети лица при работодател, за времето на обучение. При осигуряване на гъвкаво работно време и ротация на работното място са възможности една фирма по-добре да организира работата си, както и да даде възможност на самите работници повече да съвместяват личния и семейния живот. Ще се предоставят по 100 лева за човек и ще се поемат осигуровките от гледна точка на работодателя.
Важно: Специфични обучения могат да се извършват само за лица, заети в някои от приоритетните сектори на икономиката, а когато обученията за професионална квалификация или придобиване на ключови компетентности не се реализират в някои тези сектори , поне 50% от лицата, включени в обучения, следва да са или на възраст над 54 г., или със средно или по-ниско образование.
Кои са приоритетните сектори?
Това са основно производители на хранителни продукти, напитки, тютюневи изделия, хартия и хартиени изделия, химични продукти, кокс и рафинирани нефтопродукти, лекарствени продукти, метали, електрически съоръжения, компютърна и комуникационна техника и др. Включват се също: търговия на едро с компютърна и комуникационна техника; ремонт на машини и оборудване; услуги по управление на отпадъци и др. сектори.
Новият подход в програмата
Новост на тази програма е, че за пръв път бизнесът ще може да съчетава няколко типа обучения. Може да обучава персонала на фирмата, а също така безработни или неактивни хора.
Работодателите ще могат да обучават служителите си според собствените си програми. Могат да се извършват в професионални центрове, от външни или вътрешни експерти. Позволява се дистанционна, присъствена или смесена форма. Сред допустимите разходи са възнаграждения за обучаващите, работни материали и наем на зали.
Проектните предложения трябва да бъдат с период за изпълнение не по-дълъг от 18 месеца.
Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 3 май 2019 г.
Източник: КАПИТАЛ